اصول کارکرد خودرو های برقی

آلودگی هوا مشکل مشترک در کره زمین است. بهترین راه حل برای رسیدن به این هدف مشترک؛ تبدیل خودرو های بنزینی به خودرو های برقی است. این تغییر حالت به راحتی و فوری امکان پذیر نیست و با تغییر تکنولوژی این کار چندین سال طول خواهد کشید.

در این مقاله سعی کرده ام تا شما را به صورت مقدماتی با خودرو های برقی آشنا کنم و از تجربه ساخت خودرو آمبولانس برقی دایان بگویم.

ماشین های برقی به دلیل انتشار پایین آلودگی، راندمان بالاتر و وابسته نبودن به سوخت های بنزینی نسبت به خودروهای بنزینی برتری دارند.

تاریخچه خودرو های برقی

طبق مطالعات من رابرت اندرسون در سال 1830 اولین خودرو برقی را اختراع کرد. بعد از اختراع اندرسون ینی در سال 1897 نیورک شاهد به اوج رسیدن این تکنولوژی متفاوت شد.

اما خودرو های برقی چندین دهه به فراموشی سپرده شدند. تا آنکه در سال 1972 جنرال موتور قدرتمندانه وارد میدان رقابت شد. اولین خودروی هیبرید تحت عنوان بیوک اسکای‌لارک توسط این شرکت معرفی شد. شرکت تویوتا هم با مدل دوگانه هیبرید تویوتا پریوس، راه برای خودروسازان مختلف دیگر برای تولید مدل های جدید باز کرد.

حال که با گذشته این خودرو ها آشنا شدیم به شرح مختصری از اجزای این خودرو های بی نظیر میپردازیم.

قلب خودرو های برقی موتور الکتریکی است که شامل قسمت ساکن یا استاتور و قسمت متحرک روتور میباشند. برخلاف موتور های احتراقی که دارای قسمت های متحرک زیادی هستند؛ موتور های الکتریکی فقط دارای یک قسمت متحرک میباشند.

در خودرو الکتریکی از یک ضریب ثابت (که در آن تناسبی نسبی بین سرعت و شتاب ایجاده شده) استفاده می شود و تمام گشتاور را از همان دورهای ابتدایی تولید می شود. موتورهای الکتریکی می توانند به دورهای بسیار بالا (حدود 20 هزار دور در دقیقه) دست پیدا کرده و بیشترین قدرت خود را در دامنه بسیار وسیعی تولید کنند. راندمان موتور های الکتریکی معمولا بالای 90 درصد میباشد.

اما ایا فقط وجود موتور الکتریکی برای راه اندازی یک خودرو برقی کافی است؟؟ قطعا خیر!

علاوه بر موتور الکتریکی شما به یک کنترلر نیاز دارید .موتور برقی وظیفه دارد تا جریان مستقیم تولید شده توسط باتری ها را به انرژی مکانیکی تبدیل کند و کنترلر کنترل دورموتور را را برعهده میگیرد.

فراموش نکنید شما برای اماده سازی ماشین‌تان به باتری ها و شارژر هم نیاز دارید.

تیم تکنوتیو و تجربه خودرو برقی

تیم تکنوتیو در امبولانس برقی دایان از یک موتور برقی براشلس dc و کنترلی مناسب استفاده کرده ایم که برای سالها با ایمنی کار خواهد کرد. (این خودرو دارای یکسال گارانتی و ده سال خدمات پس از فروش است)

پدال گاز این ماشین‌ها پدال های مخصوص میباشد. هر کنترلر یک پدال مختص خود دارد؛ ولی ما با استفاده از ترفند های مکانیکی، از یک پدال معمولی دریچه گاز برقی خودرو بنزینی استفاده کردیم. این کار اختلاف شدیدی در قیمت وسایل الکترونیکی خودرو ایجاد کرده است.

اما قطعا با مهم ترین ویژگی خودرو های برقی آشنایی دارید: بدون آلودگی و بدون هیچ سر و صدا!

این دو به ما کمک کرد تا خودرو سالنی مناسبی برای فضای داخل بیمارستان طراحی کنیم.
آمبولانس برقی که بدون هیچ صدایی و آلودگی به راحتی در داخل بخش ها حرکت میکند. وجود خودروهای برقی آسایش بیشتر را برای پرسنل و بیماران به وجود آورده است.

 

در مقاله بعدی سعی دارم تا شما را با موتور های ac , dc  آشنا کنم و خصوصیات و معایب آنها را باهم مقایسه کنم.

 

نویسندگان:ملیحه ایزدپناه -نیما میربلوکی

#technotive#آمبولانس_برقی#خودرو_برقی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *